Tam Zıttımızı Çekiyorsak Bir Nedeni Var

Hayatımıza giren her insanın bir nedeni vardır. Ya bir şeyler öğreniriz ondan, ya bir şeyler öğretiriz. Çoğu zamansa bu durum karşılıklı olur; hem öğrenir hem öğretiriz. O yüzden hayatımızın bir yerlerinde ne kadar kızsak da hayatımızdan koparmak istemediğimiz, bizim tam zıttımız insanlar vardır. İşte onlar boş yere orada değiller.

Hayatın bana bağıra bağıra öğretmeye çalıştığı bir şey varsa, o da aşırı sorumluluk sahibi olma halinden çıkıp biraz gevşemem ile ilgilidir. Bunun için ise burnumun dibine aşırı rahat bir arkadaş verdi bana. Çok sevdiğim, benimle tamamen zıt olmasına ve bu durumların beni aşırı derecede yormasına rağmen hayatımdan çıkarmayı istemediğim bir arkadaş… Kaldı ki tam tersi yönde ben de onu yoruyorum.

Bu kişi boşuna gelmedi benim hayatıma. Bu, evrenin bana biraz olsun rahatlamanın hiç kimseye bir zararının dokunmayacağını gösterme şekliydi. Ben kendimi ne kadar kasıyorsam o da bir o kadar rahat olmalıydı ki gözüme batsın bu durum. Aynı şey onun için de geçerliyi. Biraz sorumluluk almanın hayatını nerelere getirebileceğini öğreniyordu benden.

Her zaman söylerim birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var.

Bir başka örnek ise geçen gün yaşadığım bir olaydan.

Bir arkadaşım ve onun yakın arkadaşı arasında geçiyor bu eşleşme de. Sürekli onun ne kadar vurdum duymaz olduğundan şikayet ediyordu. Belirli bir yaşa gelmiş insanların artık nerede nasıl konuşması veya davranması gerektiğini bilmesi gerektiğinden dem vurup duruyordu. Onu tanımayan biri bu hallerine bakıp onu yanlış değerlendirebilir, hatta kınayabilirdi. Böyle davranmaması gerekiyordu..

Gerçekten de öyle mi?

Bu arkadaşım, başkalarının ne düşüneceğine kendisini o kadar kaptırmış ki kendi hayatını başkalarının onay vereceği şekilde şekillendirmeye ya da en azından öyleymiş gibi gösterebileceği bir maskenin altında yaşamaya başlamıştı. İşte bu yüzden diğer kişiyi, ben kendi halinde bir insan gibi görürken, o rahatsız oluyordu. Kendisinin çok çaba harcadığı bir şeyin bir o kadar zıttı olduğu için…

Yine döndük “denge”ye değil mi?

Siz dengenizi kaybettiğinizde, olumlu ya da olumsuz bir yönde aşırı yükleme yaptığınızda hayat sizi dengeleyebilmek için tam zıttınızı çıkartacaktır karşınıza.

Gereğinden fazla iyi olduğunuzda hırpalanmanızın sebebi de tam olarak bu. Çok değer verdiklerinizin kıymetinizi bilmemesi de bu yüzden. Çok düzenli olduğunuz halde pasaklı bir ev arkadaşına sahip olmanız ve sizi her gün çileden çıkarması mesela. Ağzınızdan çıkan her lafı gereğinden fazla tartıp, bu korkuyla kendinize işkence ettiğiniz için çevrenizdeki bunca patavatsız insan. Aman kırar mıyım diye korktuklarınızın sizi kırmaktan çekinmemesi de aynı şekilde. Çok para harcamaktan korktuğunuz için ya da daha açık olmak gerekirse, gerçekten pinti olduğunuz için çok savurgan bir eşiniz var.

Sonuç olarak hayatınıza giren, bir türlü çıkmak bilmeyen, o sizin tam zıttınız insanlar var ya… Onlardan öğreneceğiniz çok şey var. Onlara hiç kızmayın. Ve dönüp kendinize bir bakın. Muhtemelen kızdığınız şeyin tam tersini yapıyor, bir de bunu abartıyor, hatta bu uğurda kendinize işkence ediyorsunuzdur. İşte o dengelemeniz gereken yönünüzdür.

Işıkla kalın,

Katre Gizem

2 thoughts on “Tam Zıttımızı Çekiyorsak Bir Nedeni Var

Add yours

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devletbilgi.com | Personel Alımı, Memur Alımı

Up ↑